Põhikiri

PÕHIKIRI

OSAÜHING VIIMSI HALDUS 

PÕHIKIRI  

1. OSAÜHINGU ÄRINIMI, ASUKOHT JA ÕIGUSLIK SEISUND 

1.1. Osaühingu ärinimi on Osaühing Viimsi Haldus.
1.2. Osaühingu asukoht on Viimsi vald, Eesti Vabariik.
1.3. Osaühing on äriühing, millel on osadeks jaotatud osakapital. Osaühing juhindub oma tegevuses äriseadustikust, teistest õigusaktidest ning käesolevast põhikirjast.

2.  OSAÜHINGU EESMÄRK JA TEGEVUSVALDKOND

2.1. Osaühingu eesmärk on osaühingu tegevusalade kaudu toimida Viimsi valla kui kohaliku omavalitsusüksuse haldusettevõttena ning tagada osaühingu käsutuses oleva vara mõistlik ja efektiivne haldamine lähtudes omaniku ootustest.
2.2. Osaühingu põhiline tegevusala on seotud enda või renditud kinnisvara üürile andmise ja käitusega; samuti osanikule või osaniku huvides asjade ostmise või müümise, teenuste osutamise või ehitustööde tegemisega.
2.3. Osaühing võib teha kõiki õigustoiminguid, mis on otseselt või kaudselt vajalikud tema eesmärgi saavutamiseks ja ei ole vastuolus seaduse või põhikirjaga.

3. OSAKAPITAL  

3.1. Osaühingu miinimumkapital on 6 000 000 (kuus miljonit) eurot ja maksimumkapital 24 000 000 (kakskümmend neli miljonit) eurot.
3.2. Osaühingul on õigus lasta välja osasid hinnaga, mis ületab nende nimiväärtust (ülekurss).
3.3. Osaühing võib suurendada osakapitali omakapitali arvel sissemakseid tegemata (fondiemissiooni teel).
3.4. Osakapitali suurendamine ja vähendamine toimub seaduses sätestatud korras.

4. OSA EEST TASUMINE

4.1. Osa eest võib tasuda nii rahaliste kui mitterahaliste sissemaksetega.
4.2. Rahalised sissemaksed tuleb tasuda osaühingu pangaarvele.
4.3. Mitterahaliseks sissemakseks on mistahes rahaliselt hinnatav ja osaühingule üleantav asi või varaline õigus, millele on võimalik pöörata sissenõuet.
4.4. Mitterahaliste sissemaksete hindamist korraldab osaühingu juhatus, kaasates selleks võimalusel ja otstarbekuse korral eksperte. Mitterahalise sissemakse väärtuse hindamist kontrollib audiitor. Hindamisel võetakse aluseks asja või õiguse harilik väärtus.

5. OSA VÕÕRANDAMINE, KOORMAMINE

5.1. Osa võõrandamisel kolmandale isikule on teistel osanikel ostueesõigus kahe kuu jooksul, arvates osade võõrandamise lepingu esitamisest.
5.2. Osa ei või pantida ega koormata ilma osanike koosoleku otsuseta, kusjuures otsuse poolt peab olema antud vähemalt 2/3 üldkoosolekul esindatud häältest.

6.    OSAÜHINGU JUHTIMINE  

6.1. Osaühingu juhtorganid on osanike koosolek, nõukogu ja juhatus.
6.2. Juhtorganid on kohustatud rakendama osaühingu juhtimisel lisaks seadusest ja põhikirjast tulenevale ka jätkusuutliku ja vastutustundliku tegevuse põhimõtteid.

6.3. Osanike koosolek
6.3.1. Osanikud teostavad oma õigusi osanike koosolekul ja nende pädevuses on küsimuste otsustamine vastavalt äriseadustiku §-le 168, sealhulgas määrab osanike koosolek nõukogu liikmete ja audiitori tasu suuruse ning tasustamise korra.
6.3.2. Osa nimiväärtuse iga üks (1) euro annab osanikule ühe hääle.
6.3.3. Osanike koosolek kehtestab osaühingule omaniku ootused, millega määratakse osaühingu strateegilised ja finantseesmärgid.
6.3.4. Osanike koosoleku otsused avalikustatakse osaühingu veebilehel viie tööpäeva jooksul otsuse tegemisest arvates, järgides seaduses sätestatut, sh osaühingu ärisaladuse konfidentsiaalsust.

6.4. Nõukogu
6.4.1. Nõukogu planeerib osaühingu tegevust, korraldab osaühingu juhtimist ning teostab järelevalvet juhatuse tegevuse üle. Nõukogul on õigusaktides sätestatud õigused ja kohustused, kui osaühingu põhikirjast ei tulene teisiti.
6.4.2. Nõukogus on kolm kuni viis liiget. Nõukogu liikmed valivad enda hulgast nõukogu esimehe. Nõukogu liikmete täpse arvu määrab osanike koosolek lähtudes äriühingu suurusest ja majanduslikust olukorrast ning vajadusest tagada nõukogu ülesannete efektiivne täitmine.
6.4.3. Nõukogu koosolek kutsutakse kokku ja viiakse läbi õigusaktides sätestatud korras. Nõukogul on õigus vastu võtta otsuseid nõukogu koosolekut kokku kutsumata kui sellega on nõus kõik nõukogu liikmed. Sellisel juhul peab nõukogu liikme seisukoht otsustavas küsimuses olema antud kirjalikus vormis.
6.4.4. Osanikul on õigus saada informatsiooni nõukogu päevakorra kohta ning tutvuda nõukogu koosoleku protokollidega. Nõukogu koosoleku protokoll edastatakse 10 tööpäeva jooksul osanikele teadmiseks.
6.4.5. Nõukogu kinnitab omaniku ootustest lähtudes osaühingu strateegia, finantsplaani ning majandusaasta eelarve.
6.4.6. Nõukogu koosseis ja selles tehtud muudatused ning liikmetele määratud tasu suurused avalikustatakse osaühingu veebilehel viie tööpäeva jooksul otsuse tegemisest arvates.

6.5. Juhatus
6.5.1. Juhatus esindab ja juhib osaühingut. Juhatus on üheliikmeline. Juhatus valitakse nõukogu poolt kuni viieks aastaks.
6.5.2. Juhatus on kohustatud osanike koosoleku nõudel tagama osanikule võimaluse tutvuda kõikides pankades asuvate arveldusarvetega.
6.5.3. Juhatus koostab majandusaasta eelarve, mis esitatakse kinnitamiseks nõukogule ning peale kinnitamist teadmiseks üldkoosolekule.
6.5.4. Juhatus peab esitama nõukogule vähemalt kord kolme kuu jooksul ülevaate osaühingu majandustegevusest ja majanduslikust olukorrast, samuti teatama koheselt osaühingu majandusliku seisundi olulisest halvenemisest ja muudest osaühingu majandustegevusega seotud olulistest asjaoludest. Juhatus esitab nõukogule aruanded ja teated ülevaatlikult ja selgelt, võimalikult varakult ning kirjalikult taasesitatavas vormis.
6.5.5. Juhatuse liikmega sõlmib lepingu nõukogu poolt volitatud isik. Lepingus määratletakse juhatuse liikme õigused ja kohustused, tasustamise kord ning osaühingu juhtimise ja esindamise seisukohalt tähtsust omavad teised asjaolud.
6.5.6. Juhatuse liikme tasustamine:
6.5.6.1. juhatuse liikmele võib tasu maksta üksnes temaga sõlmitud juhatuse liikme lepingu alusel. Kui juhatuse liige täidab lisaks juhatuse liikme ülesannetele muid osaühingule vajalikke ülesandeid, siis nende ülesannete eest võib tasu maksta juhul, kui see on ette nähtud juhatuse liikme lepingus;
6.5.6.2. juhatuse liikmele võib maksta täiendavat tasu, arvestades tema töö tulemuslikkust. Täiendava tasu suurus peab olema põhjendatud, kusjuures arvestama peab osaühingule seatud eesmärkide täitmist ning osaühingu loodud lisandväärtust või turupositsiooni. Majandusaasta jooksul makstava täiendava tasu suurus kokku ei või ületada juhatuse liikmele eelmisel majandusaastal makstud kolmekordset keskmist kuutasu, mille arvutamisel ei võeta arvesse eelmisel majandusaastal makstud täiendavat tasu;
6.5.6.3. juhatuse liikmele võib maksta lahkumishüvitist üksnes tagasikutsumisel nõukogu algatusel juhatuse liikmest mitteolenevatel põhjustel enne tema volituste tähtaja möödumist. Lahkumishüvitist võib maksta juhatuse liikme tagasikutsumise ajal kehtiva kuni kolme kuu tasu ulatuses.
6.5.7. Juhatuse koosseis ja selles tehtud muudatused avalikustatakse osaühingu veebilehel viie tööpäeva jooksul otsuse tegemisest arvates.

7. AUDIITOR

Audiitori(d) nimetab ja nende arvu määrab osanike koosolek. Audiitor(id) nimetatakse ühekordse audiitorkontrolli tegemiseks või teatud tähtajaks. Juhatus esitab äriregistrile osaühingu audiitori(te) nimekirja.

8. RESERVKAPITAL 

Osaühingul on kahjumi katmiseks ja osakapitali suurendamiseks reservkapital. Reservkapitali suurus on 1/10 osakapitalist. Kuni nimetatud suuruse saavutamiseni kantakse reservkapitali iga aasta 1/20 osaühingu puhaskasumist.

9. LÕPPSÄTTED 

9.1. Osaühing on asutatud määramata ajaks.
9.2. Osaühingu majandusaasta on 1. jaanuarist kuni 31. detsembrini.
9.3. Kui põhikirja mõni säte on kehtetu või muutub kehtetuks, jääb põhikiri muus osas kehtima. Sellisel juhul tuleb kehtetu säte osanike koosoleku otsusega ümber sõnastada või seda täiendada.